Projekt Walk the Global Walk
Autor: Irina Kosanović, 21. 1. 2020.

Projekt Walk the Global Walk nastavlja se i ove školske godine kako u brojnim srednjim školama Istarske županije tako i u našoj Školi.

Jasminka Miletić, prof. mentor

Mnogobrojne obrazovne institucije diljem svijeta, a posebno u Europi, zajedničkim su snagama odlučile boriti se protiv globalnog zatopljenja i klimatskih promjena. Upravo je to bio razlog da ovogodišnja tema projekta budu Klimatske promjene.

Dana 15. siječnja 2020. održano je predavanje i radionica s gore navedenom temom. Uloga moderatora pripala je gospođi Nini Banić iz civilne udruge Zelena Istra. Učenici su imali različite zadaće: lijepili su na ploču izlazne kartice na kojima su trebali naglasiti 17 ciljeva održivog razvoja, a potom su ih komentirali; radom u parovima spajali su ponuđene definicije s pojmovima vezanim uz klimatske promjene. Gđa. Banić naglasila je povezanost društva, ekonomje i okoliša koji zajedno promatrani vode k uspješnoj borbi protiv klimatskih promjena. U daljnjem razgovoru, učenici su uvidjeli važnost ekološke osviještenosti njih samih i  svih građana. Dojam su naglasili i upotpunili: film o poznatoj mladoj svjetskoj aktivistici za klimatske promjene  Greti Thunberg  i priča o Malali Yousafzai koja se usprotivila kršenju ljudskih prava s naglaskom na neobrazovanost djevojčica i žena diljem svijeta. Na samom kraju prikazana je prezentacija o Plominu kao poticaj učenicima na aktivnije zauzimanje za održivi razvoj u vlastitoj sredini.

U navedenoj aktivnosti sudjelovali su učenici trećeg razreda gimnazije, dio učenika četvrtog razreda gimnazije i dio učenika trećeg razreda smjer Tehničar s primijenjenim računalstvom.