2017-03-28 17:05:00

Dan narcisa

25.3.2017.

Obilježavajući Dan narcisa (prevencija i rano otkrivanje raka dojke), članice Lige protiv raka Buzet i Srednja škola Buzet, odnosno učenice 1.g - Karla Havić i Nina Delić dijelile su na Fontani edukativne letke i narcise da bi potaknuli prevenciju i informirali građane o toj bolesti. Promotivne letke osmislili su i izradili učenici 4.g - Darian Ušić-Čeh i Elvis Marinac zajedno s prof. Irinom Kosanović.

 

     Rak dojke je najčešći zloćudni tumor u žena u svijetu i cjelini, koji nastaje kad normalne žljezdane stanice dojke promijene svoja svojstva te počnu nekontrolirano rasti, umnožavati se i uništavati okolno zdravo tkivo. Broj oboljelih žena raste s dobi i u Hrvatskoj je vodeći uzrok smrti zbog raka. Prema podatcima Registra za rak Hrvatske (Hrvatski zavod za javno zdravstvo), godišnje u Hrvatskoj od raka dojke obolijeva oko 2300 žena. Rak dojke je i najčešći uzrok smrti od raka žena u Hrvatskoj, godišnje umire preko 800 žena. Očekuje se daljnji trend porasta broja oboljelih u Hrvatskoj. Od raka dojke najčešće obolijevaju žene iznad 50. godine života, ali mogu i žene mlađe dobi. Zemlje koje su rano počele s organiziranim programima ranog otkrivanja (palpacija i mamografija) već imaju prisutan pad smrtnosti. U Hrvatskoj je 18. listopada 2006. počela provedba nacionalnog programa prevencije raka dojke, u kojem su sve žene u dobi 50 do 69 godina bile pozvane na preventivni mamografski pregled. Cilj programa je smanjiti smrtnost od raka dojke za najmanje 25 %. Od raka dojke mogu oboljeti i muškarci, ali je rak dojke stotinu puta češći kod žena, nego u muškaraca.

     Rak dojke se može pojaviti u žena bilo koje dobi, što je i jedan od glavnih razloga zašto je redovan pregled bitan Godine su ipak najveći rizični čimbenik raka dojke no oko 20% svih slučajeva javlja se u žena mlađih od 50 godina.

U rizičnu skupinu spadaju žene koje su se već liječile od raka dojke, čije su majka, kćer ili baka bile liječene. Također u ovu skupinu žena spadaju one koje su prvi puta rodile nakon tridesete godine života. Prema zadnjim podacima u svijetu je zabilježeno nešto manje od 1.700.000 novih slučajeva raka dojke kod žena, stoga je samopregled dojki neophodan za zaštitu zdravlja. Već od mladosti bi svaka žena trebala započeti sa samopregledima i nastaviti se pregledavati kroz život, a stručnjaci kažu kako bi ga bilo dobro napraviti barem jednom mjesečno. Bit samopregleda je zapamtiti strukturu svoje dojke jer je na taj način lakše primijetiti bilo kakve promijene poput pojave kvržice, promijene veličine dojke ili iscjetka iz bradavice.

Na slici pogledajte kako obaviti samopregled dojki u samo tri koraka:


Srednja škola Buzet