« Ožujak 2024 »

Znanstveni skup „Buzetski dani“ 2015.
Autor: Irina Kosanović, 4. 11. 2015.

04.09.2015.

Znanstveni skup „Buzetski dani“ 2015.

Zanimljiva predavanja na 46. znanstvenom skupu „Buzetski dani“ 2015. održanom  4. rujna i ove je godine pratila skupina učenika Srednje škole Buzet. U  pratnji profesora povijesti Hrvoja Badurine. zainteresiranoj publici u vijećnici Narodnog doma pridružile su se učenice 2. g razreda Martina Černeka, Samanta Draščić i Valentina Dujanić te maturanti Luka Petohleb, Karlo Nežič i Erik Uran.

Maturanti Luka Petohleb i Karlo Nežić od prve godine srednjoškolskog obrazovanja prate izlaganja na „Buzetskim danima“, a Erik Uran tom je skupu prisustvovao po prvi put. Donosimo njihove dojmove.

„Znanstveni skup pratim već četiri godine jer mi je povijest moga grada vrlo zanimljiva. Predavanja drže vrlo obrazovani ljudi i pravi je užitak slušati kako nam stručno i slikovito otkrivaju tajne prošlih vremena te bogatstvo naše kulturne baštine.“

Luka Petohleb, 4. g

„Buzetskim danima“ prisustvujem već tri godine. Na prvi sam znanstveni skup otišao zbog predavanja svog rođaka Matije Nežića, ali su me kasnije zainteresirale i teme drugih predavača pa sam nastavio dolaziti. Osobito mi je zanimljivo što se odabrane teme odnose na područje Buzeštine.“

Karlo Nežić, 4. g

„Na ovogodišnji sam se stručni skup uputio iz znatiželje, odnosno kako bih  saznao nešto više o povijesti Buzeta i okolice. Predavanja su obuhvaćala različite teme: imovinske odnose muškaraca i žena, bilježničke zapise, tekstilnu baštinu, položaj buzetskih vojnika u Prvom svjetskom, izbore provedene 1924. godine na području Buzeštine.

Iako je prezentirano mnoštvo novih podataka i informacija, predavači su bili zanimljivi, a teme dobro objašnjene. Predavanja su trajala sveukupno dva sata, ali je vrijeme brzo proteklo. Vladala je znanstvena, ali opet opuštena atmosfera što je pridonijelo lakšem razumijevanju stručnih izlaganja.“

Erik Uran, 4. g