Europsko prvenstvo u brdskom automobilizmu
Autor: Irina Kosanović, 4. 11. 2015.

18.09.2015.

Europsko prvenstvo u brdskom automobilizmu

34. Buzetski dani

Parada vozila

Paradom vozila 18. rujna u poslijepodnevnim satima na Trgu Fontana otvoreni su 34. Buzetski dani. Prije samog početka parade, svoju vještinu za volanom pokazao nam je Mario Ivančić koji je nekoliko puta vrlo spretno projurio kružnim tokom na trgu pokazavši nam nekoliko svojih trikova. Ništa lošiji nisu bili ni mladi članovi buzetskog kluba Enduro motocross na svojim motorima. Dok smo čekali početak parade, mnogi klinci pokazali su svoju hrabrost u spuštanju po sedamdeset metarskom zip – lineu koji je vodio od trgovine „Žigante tartufi“ do hotela, a drugi su se pak okušali u penjanju po prirodnoj stijeni čime se predstavio jedan od mnogih sportskih klubova u Buzetu. Oduševljenje djece dijelili su  i njihovi roditelji koji su za to vrijeme mogli razgledati paraglider obješen iznad trgovine „Žigante tartufi“ te raznu motociklističku, biciklističku i speleološku opremu.

Početak parade obilježili su mališani iz Dječjeg vrtića „Grdelin“ i učenici OŠ „Vazmoslav Gržalja“ svojim zabavnim programom koji je uključivao brojne plesove. Toj veseloj skupini pridružili smo se i mi, srednjoškolci. Naime, nekoliko dana prije profesori su nas obavijestili o paradi te kako ćemo baš mi, učenici, moći nositi zastave zemalja iz kojih dolaze vozači trkaćih automobila. Mnoge ruke su odmah poletjele zrak te su se mjesta brzo popunila. U petak, 18. rujna, našli smo se ispred škole s profesorom zemljopisa te nam je on podijelio zastave koje su osnovnoškolci naslikali na platnu prije nekoliko godina. Zajedno s profesorom krenuli smo prema trgu te ondje zastali čekajući upute. Rasporedili su nas u red, svatko je  držao svoju zastavu te smo na njihov znak krenuli jedni za drugima oko kružnoga toka, pokazujući i ostalima države koje će sudjelovati u ovogodišnjim utrkama.

A tada su na red došli oni koje smo svi nestrpljivo čekali. Ne moramo ni spominjati kakav je osjećaj bio stajati usred ceste, sa zastavom u rukama  dok  se iza nas skupljalo sve više i više šarenih automobila. Zauzeli su veliki dio glavne ulice. U paradi smo vidjeli 260 iskusnih vozača u svojim odijelima za utrku, 260 automobila svih boja koje možete zamisliti i, pretpostavljamo, oko 100 naljepnica raznih klubova i sponzora na svakome. Svi su strpljivo napravili krug na trgu i produžili dalje u smjeru hotela.
No, nije samo Fontana bila zanimljiva toga dana, na raznim se mjestima u gradu moglo vidjeti autokampove, automobile na popravku i navijače u svojim prikolicama s vrlo raznolikim registracijama.

Sudjelovanje u ovogodišnjoj paradi automobila lijepa je uspomena, kakve bi svi trebali što češće skupljati i vrlo smo sretni što smo mogli biti dio tog zanimljivog događaja.

Lucija Ritoša i Ela Pahor, 2. g