Projekt Walk the Global Walk
Autor: Irina Kosanović, 30. 11. 2018.

Civilno društvo i obrazovne institucije diljem svijeta, a posebno u Europi, udružile su se kako bi napravile korak unaprijed glede primjene obrazovanja za globalno građanstvo u formalnom kontekstu. Vijeće Europe, UNESCO, Europska mreža za globalno obrazovanje i druge važne organizacije i mreže pomogle su u razvijanju strategija i praksi za razvoj obrazovanja za globalno građanstvo i održivi razvoj u suradnji s državnim i lokalnim vlastima.

U skladu sa svim navedenim i Srednja škola Buzet uključila se zajedno s brojnim školama s područja Istarske županije u projekt Walk the Global Walk.

13. studenog 2018. održana je radionica s temom Održivi gradovi i zajednice. Radionicu je vodila gospođa Suzana Fraberger iz civilne udruge Suncokret. Učenici su se uvodno upoznali s pojmovima vezanim uz održivi razvoj. Gđa. Fraberger naglasila je povezanost između društva, ekonomje i okoliša koji zajedno vode ka održivom razvoju. Kroz igre asocijacija, izrade plakata, pričanja priče, učenici su uvidjeli važnost ekološke osviještenosti svih građana. Dojam su naglasili i upotpunili: film o ciljevima održivog razvoja te o izumiranju albatrosa. Radionica je završila radom u grupama gdje su svi nazočni učenici morali navesti kako bi trebao izgledati Grad održivosti.

U radionici je sudjelovalo dvadeset i dvoje učenika svih gimnazijskih i strukovnih odjeljenja. Svoje su impresije prenijeli potom na nastavi Etike odnosno Građanskog odgoja i obrazovanja.

Jasminka Miletić, prof. mentor