Erasmus+ 3
Autor: Irina Kosanović, 11. 9. 2018.

Radujemo se što možemo objaviti da ove školske godine sudjelujemo u projektu u sklopu Erasmus+ programa namijenjenomu gimnazijskim razredima. Kao partneri uz nizozemsku školu Wolfert van Borselen School Group iz Amsterdama uključili smo se u projekt čiji je nositellj Zespol Szkol i Placowek Oswiatowych, škola iz poljskoga grada Nysa. Projekt pod nazivom „From GLOBE to Erasmus“ („Od GLOBE-a do Erasmusa“) realizirat će se u razdoblju od rujna 2018. do lipnja 2020. godine.

U projektu će sudjelovati svi učenici gimnazijskih razreda tako što će između prosinca i veljače grupnim oblikom rada realizirati svoje miniprojekte i na kraju prezentirati ostvarene rezultate. Grupe će biti formirane kao internacionalne grupe što znači da će svaki naš učenik gimnazijskoga razreda imati partnera u Poljskoj i Nizozemskoj. Tijekom projekta učenici će napraviti dva miniprojekta, svake godine po  jedan.

U sklopu projekta organizirane su četiri mobilnosti (dvije u Poljskoj i po jedna u Nizozemskoj te jedna u Hrvatskoj, u organizaciji naše škole) u kojima će sudjelovati nekolicina izabranih učenika.

Cilj je ovoga projekta omogućiti gimnazijskim učenicima mogućnost rada u internacionalnim grupama kako bi mogli razviti profesionalne i životne vještine koje se stječu prvenstveno praktičnim i eksperimentalnim radom.  Naučit će komunicirati s pripadnicima drugačijih kultura  te će iz prve ruke vidjeti kako je to raditi u okružju modernih digitalnih alata za kolaboraciju. U svakodnevnoj komunikaciji s kolegama usavršit će svoje znanje engleskoga jezika te steći nova znanja i iskustva  iz područja kemije, biologije i geografije jer će tijekom izvođenja svojih miniprojekata uvježbati postupke i znanstvene metode mjerenja i računanja. Dobivene rezultate usporedit  će s rezultatima istih mjerenja kolega iz Poljske i Nizozemske kako bi uvidjeli specifične karakteristike pojedinih geografskih područja.