« Ožujak 2024 »

Projekt “Oplemenimo našu knjižnicu“
Autor: Irina Kosanović, 31. 3. 2017.

30.3.2017.

Ove smo školske godine krenuli u projekt revitalizacije fonda naše školske knjižnice. Mnogobrojni upiti hrvatskim i stranim donatorima urodili su plodom.

Gospodin Christian Wright, savjetnik za odnose s javnošću Veleposlanstva; gospođa Marica Bahlen, direktorica Informative Resource Centra i  gospođa Stacia Clifton iz Veleposlanstva Sjedinjenih Američkih Država iz Beograda, posjetili su našu školu 30. ožujka ove godine te uz susret s učenicima i predstavnicima Grada, donirali knjige našoj knjižnici.

Zahvala:
Bilo nam je jako lijepo i nezaboravno kod vas. Svi ste se zaista potrudili biti divni domaćini
te pokazati svoju specifičnost i predanost radu u školi. To mogu samo stvarni entuzijasti.
Primite srdačne pozdrave od gospodina Wrighta i mene!
Maca Bahlen
Director, Information Resource Center,  U.S. Embassy Zagreb

Sa zadovoljstvom mogu ustvrditi da još uvijek postoje ljudi i institucije koji su spremni za kulturnu razmjenu, izlaze u susret školama i, prije svega, učenicima.

Sve je započelo suradnjom s Veleposlanstvom Sjedinjenih Američkih Država u Zagrebu, koje je na upit o doniranju knjiga, odgovorilo da takve donacije obično poprate predavanjem, u ovom slučaju o američkim blagdanima.

Na taj smo način stvorili neku vrstu američkog kutka koji će dobro poslužiti i za nastavu engleskoga jezika.
Odazvali su nam se i brojni donatori iz Hrvatske kojima se ovom prigodom najljepše zahvaljujem: Veleposlanstvo Kraljevine Švedske, Veleposlanstvo Kraljevine Španjolske s djelima španjolskih autora, Veleposlanstvo Republike Turske, NP Sjeverni Velebit, NP Paklenica, NP Biokovo, NP Krka, NP Kornati, Nacionalna i sveučilišna knjižnica Zagreb, Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti Zagreb, Muzej Mimara, Hrvatski prirodoslovni muzej, Hrvatski školski muzej, Tehnički muzej Nikola Tesla iz Zagreba, Gradski muzej Varaždin, Strossmayerova galerija starih majstora HAZU, Umjetnički paviljon iz Zagreba, Gradska i sveučilišna knjižnica Osijek, Kazalište Gavella, Art-kino Croatia, Hrvatsko društvo likovnih umjetnika iz Rijeke, Gradska knjižnica Rijeka – Odjel periodike; Pomorski fakultet u Rijeci.

Posebno me iznenadio odaziv iz inozemstva i koliko su stranci spremni na suradnju: Fundacion Gala – Salvador Dali, Figueres; Museo Thyssen-Bornemisza, Madrid; Anne Frank House, Amsterdam; The National Library of Finland, Amnesty International, Great Britain; Better World Books, Great Britain; Biblioteca Alexandrina Egypt; Mestna knjižnica Kranj, Gimnazija Bežigrad, Ljubljana.

Spomenula bih i donatore koji su mi izašli u susret za opremu knjižnice: Drvna industrija Klana te Fineline-stolarija Matulji.

Svima koji su se odazvali uputili smo mali znak pažnje - školski list „Zalet“, roman Mate Balote „Tijesna zemlja“ i zahvalnicu.

Sa zadovoljstvom mogu ustvrditi kako naša školska knjižnica sada zaista ima fond obnovljen kvalitetnom literaturom. Sljedeći korak je opremanje iste funkcionalnom opremom kako bismo dobili mali miltumedijalni centar škole namijenjen prezentacijama, izložbama i predavanjima.

Bogdana Labotić, dipl. bibliotekar